Българите планират да похарчим три четвърти от месечните ни доходи за лятна ваканция. По този показател се нареждаме на първо място сред 12 европейски държави. Следвани от румънци и латвийци, според 14-тото Международно проучване на летния барометър през 2021 г. се очаква те да похарчат съответно 58% и 53% от ваканционните си заплати. Членовете на Ferratum Group включват близо 10 000 семейства от 12 държави на възраст между 18 и 61 години. Жителите на скандинавски страни като Финландия (34%), Швеция (33%) и Дания (32%) се интересуват най-малко от лятото. Оказва се, че в сравнение с други хора в Европа, ние трябва да осигурим повече доходи в рамките на 4 работни седмици, или просто искаме да похарчим повече пари.
Повече от 60% от анкетираните не са успели да спестят пари по време на пандемията, а тези, които са натрупали средства, ще депозират средства в банкови депозити – 11%, криптовалути – 5% и инвестиции на фондовия пазар – 5%. В България обаче се очерта различна тенденция.
Въпреки че 58% от хората не са спестили пари, 20% от анкетираните българи планират да инвестират в недвижими имоти, 10% планират да инвестират в собствен бизнес и само 7% от българите планират да депозират спестяванията си в банки.
Респондентите казаха, че поради COVID-19 основното намаляване на разходите в семейния бюджет е пътуването в чужбина, тъй като повечето потребители предпочитат да останат в собствената си държава. Освен това има силни колебания дали да се запишете за пътуване и здравна застраховка. Международните проучвания също показват, че до 2021 г. все повече потребители ще се откажат от плащанията в брой. 58% от хората използват карти за плащане, докато само 28% използват пари в брой, а 19% от анкетираните предпочитат банкови преводи. Плащането с карта е най-популярният избор в Дания (92%), Норвегия (84%) и Австралия (75%), докато потребителите в България (64%) и Хърватия (56%) на другия полюс предпочитат плащанията в брой.